Prepararea apei calde menajere (ACM) reprezintă o parte importantă a consumului energetic al unei locuinţe. Două soluţii care pot fi luate în considerare sunt boilerul indirect, conectat la o sursă externă de căldură, şi boilerul cu pompă de căldură, care utilizează energia din aer pentru încălzirea apei.
Deşi ambele sisteme pot stoca apă caldă într-un rezervor izolat termic, modul în care obţin energia necesară este diferit.
Boilerul indirect primeşte căldură de la o centrală termică, o pompă de căldură pentru încălzirea locuinţei sau un alt sistem compatibil. Boilerul cu pompă de căldură include un circuit frigorific care transferă energie termică din aer către apa din rezervor.
Diferenţa esenţială: boilerul indirect nu reprezintă, singur, o sursă de producere a căldurii. Eficienţa sa trebuie evaluată împreună cu sursa termică şi cu instalaţia aferentă. Boilerul cu pompă de căldură include propria tehnologie de producere a apei calde, dar performanţa depinde de condiţiile în care funcţionează.
Boilerul indirect este un rezervor destinat acumulării apei calde menajere. În configuraţiile obişnuite, acesta conţine una sau mai multe serpentine prin care circulă un agent termic încălzit de o sursă externă.
Căldura trece prin peretele serpentinei şi este transferată apei din rezervor, fără amestecarea celor două circuite.
Rezervorul este prevăzut cu izolaţie termică pentru limitarea pierderilor de căldură în perioada de stocare.
În funcţie de construcţie şi compatibilitate, un boiler indirect poate fi conectat la:
Nu orice boiler poate fi conectat la orice sursă de căldură. Trebuie verificate suprafaţa şi capacitatea de transfer a serpentinei, temperatura agentului termic, debitul şi schema de automatizare.
Un boiler cu o serpentină este utilizat frecvent împreună cu o singură sursă termică.
Un model cu două serpentine poate permite integrarea a două circuite de încălzire, de exemplu o sursă convenţională şi un sistem solar termic, dacă proiectul şi echipamentele sunt compatibile.
Numărul serpentinelor nu determină singur eficienţa sistemului. Contează suprafaţa de schimb, temperaturile, debitele şi modul de control.
Rezervorul indirect nu are nevoie de un compresor pentru a produce căldură. Totuşi, instalaţia completă poate utiliza electricitate pentru pompele de circulaţie, automatizare, senzori şi funcţionarea sursei termice.
Unele boilere indirecte pot include şi o rezistenţă electrică auxiliară, în funcţie de model.
Prin urmare, afirmaţia că un boiler indirect funcţionează fără consum electric nu este valabilă pentru toate configuraţiile.
Un boiler cu pompă de căldură este un echipament destinat preparării şi stocării apei calde menajere, care utilizează un circuit frigorific pentru a transfera energie termică dintr-o sursă de temperatură mai redusă către apa din rezervor.
În această comparaţie analizăm în principal boilerele compacte cu pompă de căldură aer-apă, care utilizează aerul ca sursă de energie termică.
Acestea nu trebuie confundate cu pompele de căldură pentru încălzirea întregii locuinţe, care pot prepara şi ACM printr-un rezervor separat.
Procesul presupune, în linii generale, următoarele etape:
Compresorul, ventilatorul şi componentele de control consumă energie electrică.
Avantajul tehnologic este că energia termică furnizată apei poate fi mai mare decât energia electrică absorbită, deoarece o parte din căldură provine din aer.
În funcţie de model, aerul poate fi preluat din încăperea în care este instalat echipamentul sau prin conducte de admisie şi evacuare, în configuraţiile permise de producător.
Această diferenţă este importantă deoarece aerul evacuat după extragerea căldurii este mai rece.
Dacă echipamentul utilizează aer dintr-o încăpere încălzită, energia extrasă din acel spaţiu poate trebui compensată de sistemul de încălzire al locuinţei.
Astfel, consumul electric propriu al boilerului nu descrie întotdeauna întregul impact energetic asupra clădirii.
Unele modele includ o rezistenţă electrică auxiliară, utilizată în anumite regimuri de funcţionare.
Aceasta poate contribui la încălzirea apei atunci când capacitatea pompei de căldură nu este suficientă sau în programe specifice prevăzute de producător.
Funcţionarea rezistenţei creşte consumul electric raportat la energia termică furnizată, comparativ cu funcţionarea exclusivă a circuitului frigorific la un COP favorabil.
Prezenţa rezistenţei, puterea acesteia şi condiţiile de activare trebuie verificate în documentaţia modelului.
O comparaţie corectă trebuie să utilizeze indicatori corespunzători tehnologiei analizate.
În cazul unei centrale termice, discutăm despre randamentul transformării energiei combustibilului în energie termică utilă, în condiţii definite.
În cazul unei pompe de căldură, utilizăm coeficientul de performanţă, denumit COP.
Pentru ambele sisteme trebuie luate în considerare şi pierderile de stocare, distribuţie şi consumurile auxiliare.
Randamentul exprimă raportul dintre energia termică utilă furnizată şi energia introdusă prin combustibil, pentru limite de evaluare definite.
Nu trebuie atribuită automat o eficienţă de 80–85% tuturor centralelor pe gaz.
Randamentul depinde de tipul centralei, temperaturile de funcţionare, regimul de preparare ACM şi pierderile instalaţiei.
O centrală în condensaţie poate avea un comportament diferit la prepararea ACM faţă de funcţionarea în regim de încălzire la temperaturi reduse.
COP reprezintă raportul dintre energia termică furnizată şi energia electrică utilizată, în condiţiile de evaluare definite.
COP = Energie termică furnizată / Energie electrică absorbită
De exemplu, dacă un echipament furnizează 6 kWh termici utilizând 2 kWh electrici:
COP = 6 / 2 = 3
Acesta este un exemplu matematic, nu o valoare garantată pentru boilerele cu pompă de căldură.
În funcţionarea reală, performanţa depinde de temperatura aerului, temperatura apei, regimul de încălzire şi consumurile incluse în măsurare.
Formularea poate crea confuzie.
Pompa de căldură nu transformă exclusiv energia electrică în energie termică. Ea transferă şi energie din mediul exterior.
Din acest motiv, este mai corect să utilizăm termenul COP decât să prezentăm performanţa ca un randament de 300%.
Nu fără precizarea limitelor comparaţiei.
COP-ul raportează energia termică la energia electrică absorbită de pompa de căldură.
Randamentul centralei raportează energia termică la energia combustibilului utilizat, conform convenţiei de calcul aplicate.
O comparaţie financiară necesită calcularea costului energiei termice utile pentru fiecare configuraţie, folosind tarifele reale ale energiei şi pierderile sistemului.
O comparaţie a impactului asupra mediului necesită o analiză separată, care poate include energia primară şi emisiile asociate surselor energetice.
Indiferent de tehnologia utilizată, încălzirea aceleiaşi cantităţi de apă cu aceeaşi diferenţă de temperatură necesită aproximativ aceeaşi energie termică utilă.
Diferenţa dintre sisteme apare în cantitatea de combustibil sau electricitate necesară pentru furnizarea acestei energii.
O formulă simplificată este:
Q = V × 0,001163 × ΔT
Unde:
Formula estimează energia necesară încălzirii apei şi nu include pierderile de stocare, distribuţie sau consumurile auxiliare.
Presupunem următoarele condiţii:
Energia termică necesară este:
Q = 100 × 0,001163 × 45 = 5,2335 kWh
Rezultatul este de aproximativ 5,23 kWh termici.
Această cantitate de energie este necesară pentru încălzirea apei indiferent dacă sursa este o centrală pe gaz sau o pompă de căldură, înainte de includerea pierderilor.
Presupunem, exclusiv pentru exemplificare, că sistemul funcţionează cu un raport mediu între energia termică furnizată şi energia electrică utilizată egal cu 3, pentru încălzirea analizată.
E electrică = 5,2335 kWh / 3 = aproximativ 1,74 kWh
Acesta este un calcul teoretic.
Consumul real poate fi mai mare din cauza pierderilor, a funcţionării auxiliarelor şi a eventualei utilizări a rezistenţei electrice.
În acest caz, energia necesară din combustibil depinde de randamentul efectiv al ansamblului format din sursa termică şi transferul către apa menajeră.
Presupunem, doar pentru exemplu, un randament global de 90% până la apa încălzită, fără alte pierderi suplimentare în afara celor deja incluse în această ipoteză.
E combustibil = 5,2335 kWh / 0,90 = aproximativ 5,82 kWh
Valoarea reprezintă energia combustibilului, nu energia electrică şi nici un volum de gaz exprimat în metri cubi.
Randamentul de 90% este o ipoteză de calcul, nu o performanţă atribuită tuturor centralelor.
Costurile celor două variante nu pot fi comparate direct fără tariful electric şi costul energiei din gaz, calculate pe baze compatibile.
Consumul anual de energie pentru apă caldă depinde de cantitatea de apă utilizată, temperaturile de intrare şi de preparare, pierderile sistemului şi comportamentul utilizatorilor.
Nu este corect să presupunem că toate familiile de patru persoane folosesc aceeaşi cantitate de apă caldă.
Presupunem că în fiecare zi sunt încălziţi 100 de litri de apă de la 10°C la 55°C.
Energia termică zilnică este de aproximativ 5,23 kWh.
Pentru 365 de zile:
Q anual = 5,2335 kWh/zi × 365 zile = aproximativ 1.910 kWh termici/an
Această valoare reprezintă energia utilă necesară încălzirii apei, nu consumul final al echipamentului.
Dacă raportul mediu anual dintre energia termică furnizată şi energia electrică utilizată ar fi 3:
E electrică anuală = 1.910 / 3 = aproximativ 637 kWh/an
Calculul presupune că indicatorul de performanţă utilizat include toate consumurile relevante pentru energia termică analizată.
În practică, pierderile de stocare şi modul de utilizare pot modifica rezultatul.
Pentru acelaşi necesar termic anual:
E combustibil anual = 1.910 / 0,90 = aproximativ 2.122 kWh/an
Rezultatul exprimă energia combustibilului necesară în ipoteza randamentului global ales.
Nu reprezintă o estimare universală a consumului de gaz pentru o familie.
În exploatare apar şi pierderi de căldură din rezervor, conducte şi eventualul circuit de recirculare.
Pot exista consumuri electrice auxiliare şi perioade în care echipamentul funcţionează pentru menţinerea temperaturii, fără un consum imediat de apă caldă.
Aceste elemente trebuie incluse în analiza financiară.
Atât boilerul indirect, cât şi boilerul cu pompă de căldură includ un rezervor în care apa este păstrată la o temperatură mai ridicată decât mediul înconjurător.
Chiar dacă rezervorul este izolat, o parte din energie se transferă treptat către exterior.
Aceste pierderi trebuie compensate pentru menţinerea temperaturii setate.
O izolaţie termică adecvată limitează transferul de căldură din rezervor către încăpere.
Totuşi, grosimea izolaţiei nu este singurul criteriu de comparaţie.
Este preferabil să verifici pierderile de stocare declarate de producător în condiţii de testare definite.
Acest indicator exprimă energia termică pierdută de rezervor într-un interval de 24 de ore, în condiţiile de testare precizate.
De exemplu, o valoare ipotetică de 1 kWh/24 h ar însemna o pierdere termică de aproximativ 1 kWh într-o zi, în condiţiile respective.
Nu înseamnă automat că un boiler cu pompă de căldură va consuma exact 1 kWh electric pentru compensarea acelei pierderi.
Energia electrică necesară depinde de modul în care echipamentul produce căldura de compensare.
Da.
În general, o diferenţă mai mare între temperatura apei din rezervor şi temperatura mediului înconjurător favorizează pierderi termice mai mari.
Totuşi, temperatura de stocare nu trebuie redusă arbitrar pentru economisirea energiei.
Setările trebuie să respecte instrucţiunile producătorului şi cerinţele de igienă şi siguranţă ale instalaţiei de apă caldă menajeră.
Performanţa unui boiler cu pompă de căldură aer-apă este influenţată de temperatura aerului utilizat ca sursă de energie.
Pe măsură ce condiţiile de funcţionare se modifică, se pot modifica şi puterea termică disponibilă, timpul de reîncălzire şi consumul electric.
În general, extragerea căldurii din aer mai rece poate necesita un efort energetic mai mare pentru atingerea aceleiaşi temperaturi a apei.
Prin urmare, COP-ul poate scădea.
Comportamentul exact trebuie verificat în documentaţia modelului, deoarece echipamentele au domenii de funcţionare diferite.
Dacă preia aer din încăpere şi îl evacuează tot în interior, echipamentul extrage căldură din acel spaţiu şi poate determina scăderea temperaturii aerului.
Acest efect poate fi util în anumite situaţii, dar poate reprezenta un consum energetic indirect suplimentar în sezonul de încălzire.
Nu trebuie presupus că un boiler cu pompă de căldură montat într-o cameră încălzită beneficiază permanent de energie termică gratuită.
Nu există un răspuns universal.
Preluarea aerului exterior poate evita extragerea directă a căldurii din spaţiul încălzit, dar performanţa echipamentului depinde de temperatura exterioară.
În plus, nu toate modelele permit racordarea la conducte de aer sau funcţionarea în aceleaşi condiţii climatice.
Configuraţia trebuie aleasă conform documentaţiei tehnice şi condiţiilor clădirii.
Un boiler nu trebuie evaluat exclusiv după volumul nominal al rezervorului.
Contează şi capacitatea sistemului de a reîncălzi apa după consum.
Presupunem încălzirea a 150 de litri de apă de la 10°C la 55°C.
Energia necesară este:
Q = 150 × 0,001163 × 45 = aproximativ 7,85 kWh termici
Dacă sistemul furnizează constant 2 kW termici:
Timp = 7,85 kWh / 2 kW = aproximativ 3,92 ore
Dacă sistemul furnizează constant 5 kW termici:
Timp = 7,85 kWh / 5 kW = aproximativ 1,57 ore
Acestea sunt durate teoretice, fără pierderi şi fără variaţii ale puterii termice.
În cazul unui boiler indirect, puterea transferată depinde de sursa termică şi de schimbătorul din rezervor.
În cazul unui boiler cu pompă de căldură, puterea poate varia în funcţie de temperatura aerului, temperatura apei şi regimul de funcţionare.
Nu în mod obligatoriu.
Un boiler indirect conectat la o sursă cu putere termică disponibilă ridicată şi cu un schimbător dimensionat corespunzător poate avea un timp de reîncălzire redus.
Totuşi, un boiler indirect conectat la o sursă cu putere limitată sau cu o serpentină nepotrivită poate avea un timp de încălzire mai mare.
Comparaţia trebuie făcută pe baza datelor concrete ale echipamentelor.
Comparaţia dintre boiler indirect şi boiler cu pompă de căldură nu trebuie redusă la opoziţia dintre gaz şi electricitate.
Un boiler indirect poate fi conectat chiar la o pompă de căldură care deserveşte încălzirea locuinţei.
În acest caz, sursa de căldură este tot o pompă de căldură, dar rezervorul de ACM este separat.
În configuraţia cu boiler indirect, pompa de căldură a locuinţei furnizează energie termică printr-un circuit hidraulic şi un schimbător din rezervor.
În configuraţia compactă, boilerul include propriul circuit frigorific pentru prepararea ACM.
Ambele soluţii pot utiliza tehnologia pompei de căldură, însă au caracteristici diferite de instalare, control şi funcţionare.
Nu.
Pompele de căldură pentru încălzirea locuinţei pot funcţiona cu temperaturi ale agentului termic diferite de cele utilizate de unele centrale convenţionale.
Prin urmare, trebuie verificată capacitatea serpentinei de a transfera puterea necesară în condiţiile de temperatură disponibile.
Un boiler proiectat pentru temperaturi ridicate ale agentului termic nu este automat potrivit pentru funcţionarea eficientă cu o pompă de căldură.
În analiza sistemelor de preparare ACM, este important să diferenţiem două tehnologii solare care produc forme diferite de energie.
Captatoarele solare termice transferă energie solară către un circuit termic.
Acest circuit poate încălzi apa dintr-un rezervor printr-un schimbător adecvat.
Producţia de energie depinde de radiaţia solară, temperatura de funcţionare, pierderi şi caracteristicile sistemului.
Nu este corect să afirmăm că eficienţa este de 100% în zilele însorite.
Panourile fotovoltaice produc energie electrică.
Aceasta poate alimenta un boiler cu pompă de căldură, un încălzitor electric sau alte echipamente ale locuinţei.
Utilizarea energiei fotovoltaice poate reduce cantitatea de electricitate cumpărată din reţea, în funcţie de producţie, consum, automatizare şi condiţiile de valorificare a energiei.
Totuşi, prezenţa fotovoltaicelor nu modifică automat COP-ul pompei de căldură.
Nu există un răspuns universal.
Un sistem solar termic poate contribui direct la prepararea ACM, în timp ce fotovoltaicele produc electricitate care poate fi utilizată de mai multe echipamente.
Comparaţia trebuie să ţină cont de producţia anuală, consumul efectiv, capacitatea de stocare, investiţie şi condiţiile clădirii.
Două boilere cu acelaşi volum nominal pot avea performanţe şi caracteristici diferite.
De aceea, este important să verifici mai mult decât capacitatea rezervorului.
Profilul de consum descrie un anumit mod standardizat de utilizare a apei calde, folosit pentru evaluarea performanţei echipamentelor.
Acesta permite compararea unor produse în condiţii definite.
Un volum mare al rezervorului nu garantează automat o capacitate mai bună de furnizare a apei calde în orice situaţie.
Pentru comparaţii între modele trebuie analizate şi profilul declarat, timpul de reîncălzire şi performanţa energetică.
Boilerul indirect şi boilerul cu pompă de căldură nu pot fi comparate corect doar prin volumul rezervorului sau printr-o singură valoare de eficienţă.
Boilerul indirect depinde de sursa externă de căldură, de schimbătorul termic şi de pierderile instalaţiei.
Boilerul cu pompă de căldură poate furniza mai multă energie termică decât energia electrică absorbită, dar performanţa sa depinde de temperatura aerului, temperatura apei şi regimul de funcţionare.
Ambele soluţii au pierderi de stocare şi pot necesita energie suplimentară pentru componente auxiliare.
Recomandare practică: înainte de alegerea echipamentului, estimează cantitatea de apă caldă necesară, temperatura de preparare şi frecvenţa utilizării. Verifică apoi performanţa sistemului complet, nu doar caracteristicile rezervorului.
O comparaţie corectă a rentabilităţii trebuie să pornească de la aceeaşi cantitate de apă caldă furnizată şi să includă costul energiei, investiţia iniţială, pierderile şi condiţiile reale de exploatare.
Diferenţa de eficienţă energetică dintre un boiler indirect şi un boiler cu pompă de căldură devine relevantă financiar atunci când analizăm costul efectiv al preparării apei calde menajere (ACM).
Un boiler indirect nu produce singur căldura necesară. Costul de exploatare depinde de sursa la care este conectat: centrală pe gaz, pompă de căldură pentru încălzirea locuinţei, sistem solar termic sau altă sursă compatibilă.
Un boiler cu pompă de căldură aer-apă utilizează energie electrică pentru a transfera căldură din aer către apa din rezervor. În condiţii favorabile, poate furniza mai multă energie termică decât energia electrică absorbită.
Important: pentru a stabili care sistem este mai rentabil, trebuie comparat costul aceleiaşi cantităţi de apă caldă, la aceeaşi temperatură şi în condiţii de utilizare comparabile.
Toate tarifele, preţurile de achiziţie şi performanţele numerice utilizate în exemplele următoare sunt ipoteze de calcul. Nu reprezintă oferte comerciale actuale, tarife garantate sau performanţe atribuite unor produse concrete.
Costul energiei termice utile este unul dintre cei mai importanţi indicatori ai comparaţiei.
Acesta depinde de preţul energiei cumpărate şi de eficienţa cu care sistemul o transformă sau o transferă către apa menajeră.
În această configuraţie, centrala consumă gaz pentru a produce energia termică transferată către boiler.
O formulă simplificată este:
Costul unui kWh termic util = Preţul unui kWh din gaz / Randamentul global
Presupunem următoarele valori:
Calculul este:
0,35 lei/kWh / 0,90 = aproximativ 0,389 lei/kWh termic util
În acest exemplu, costul energiei termice utile este de aproximativ 0,39 lei/kWh.
Valoarea nu reprezintă un cost standard pentru centralele pe gaz din România.
În cazul pompei de căldură, costul energiei termice depinde de preţul electricităţii şi de performanţa efectivă a echipamentului.
Formula simplificată este:
Costul unui kWh termic util = Preţul unui kWh electric / COP
Presupunem:
Calculul este:
1 leu/kWh / 3 = aproximativ 0,333 lei/kWh termic util
În acest scenariu, pompa de căldură are un cost energetic teoretic mai mic decât sistemul pe gaz din exemplul anterior.
Diferenţa este însă relativ redusă şi se poate inversa dacă tarifele sau performanţele se modifică.
COP-ul şi randamentul se raportează la forme diferite de energie.
Un kWh electric poate avea un preţ diferit de un kWh de energie din gaz.
Prin urmare, un sistem cu COP 3 nu este automat de trei ori mai ieftin decât unul alimentat cu gaz.
Rentabilitatea depinde de raportul dintre preţurile energiei şi de performanţa reală a sistemelor.
În prima parte a articolului am calculat energia termică necesară pentru încălzirea a 100 de litri de apă de la 10°C la 55°C.
Rezultatul este:
Q = 100 × 0,001163 × 45 = 5,2335 kWh termici
Pentru comparaţie păstrăm următoarele ipoteze:
Energia necesară din combustibil este:
5,2335 kWh / 0,90 = aproximativ 5,815 kWh
Costul rezultat este:
5,815 kWh × 0,35 lei/kWh = aproximativ 2,04 lei
Energia electrică necesară este:
5,2335 kWh / 3 = aproximativ 1,745 kWh
Costul rezultat este:
1,745 kWh × 1 leu/kWh = aproximativ 1,74 lei
În condiţiile ipotetice alese, costurile sunt:
Diferenţa este de aproximativ 0,29 lei pentru încălzirea celor 100 de litri de apă.
Acest rezultat nu include separat pierderile de stocare, distribuţie şi consumurile auxiliare.
Nu poate fi utilizat ca economie garantată pentru o locuinţă.
Consumul anual de apă caldă diferă de la o gospodărie la alta.
Numărul de persoane nu este suficient pentru stabilirea unui consum standard, deoarece contează durata duşurilor, debitul armăturilor, frecvenţa utilizării şi temperatura apei.
Pentru o comparaţie transparentă, folosim trei scenarii ipotetice de consum zilnic.
Presupunem încălzirea apei de la 10°C la 55°C.
Energia termică anuală este:
50 × 0,001163 × 45 × 365 = aproximativ 955 kWh/an
La randament global 90% şi preţ ipotetic al gazului de 0,35 lei/kWh:
Cost gaz = 955 / 0,90 × 0,35 = aproximativ 371 lei/an
La performanţă medie 3 şi preţ ipotetic al electricităţii de 1 leu/kWh:
Cost pompă de căldură = 955 / 3 × 1 = aproximativ 318 lei/an
Energia termică anuală este de aproximativ 1.910 kWh.
Pentru boilerul indirect conectat la gaz:
Cost gaz = 1.910 / 0,90 × 0,35 = aproximativ 743 lei/an
Pentru boilerul cu pompă de căldură:
Cost pompă de căldură = 1.910 / 3 × 1 = aproximativ 637 lei/an
Energia termică anuală este de aproximativ 3.821 kWh.
Pentru boilerul indirect conectat la gaz:
Cost gaz = 3.821 / 0,90 × 0,35 = aproximativ 1.486 lei/an
Pentru boilerul cu pompă de căldură:
Cost pompă de căldură = 3.821 / 3 × 1 = aproximativ 1.274 lei/an
La tarifele şi performanţele presupuse, boilerul cu pompă de căldură are un cost energetic uşor mai mic.
Diferenţa anuală creşte odată cu necesarul de apă caldă, dar nu devine automat suficientă pentru a justifica orice diferenţă de investiţie.
În plus, aceste exemple reprezintă doar energia necesară încălzirii apei consumate.
Pentru o estimare a facturii reale trebuie incluse pierderile de stocare, eventualele pierderi de distribuţie şi consumurile auxiliare.
Raportul dintre preţul electricităţii şi cel al gazului poate modifica alegerea economică.
De aceea, nu trebuie presupus că boilerul cu pompă de căldură este întotdeauna mai ieftin la exploatare.
Păstrăm următoarele ipoteze:
Costul energiei termice din gaz este:
0,35 / 0,90 = aproximativ 0,389 lei/kWh termic
Costul energiei termice prin pompa de căldură este:
1,30 / 3 = aproximativ 0,433 lei/kWh termic
În acest scenariu, energia termică furnizată de sistemul pe gaz are un cost mai mic.
Exemplul arată că avantajul energetic al pompei de căldură nu garantează automat un avantaj financiar faţă de gaz.
Presupunem:
Costul energiei termice prin pompa de căldură devine:
0,80 / 3 = aproximativ 0,267 lei/kWh termic
În această situaţie, avantajul financiar al pompei de căldură este mai mare.
Ambele scenarii sunt ipotetice şi nu descriu tarifele actuale ale tuturor consumatorilor din România.
Putem calcula pragul teoretic la care costul energiei termice furnizate de pompa de căldură devine egal cu cel al sistemului pe gaz.
Formula este:
COP de echilibru = Preţ electricitate × Randament global gaz / Preţ gaz
Presupunem:
Calculul este:
COP de echilibru = 1 × 0,90 / 0,35 = aproximativ 2,57
În acest exemplu:
Acest prag este valabil numai pentru preţurile şi limitele de calcul presupuse.
Dacă includem pierderi sau consumuri auxiliare suplimentare, pragul economic se poate modifica.
Atât boilerul indirect, cât şi boilerul cu pompă de căldură stochează apă la o temperatură mai ridicată decât cea a mediului.
Rezervorul pierde treptat căldură, chiar dacă apa caldă nu este utilizată.
Aceste pierderi trebuie compensate prin funcţionarea sursei termice.
Presupunem, exclusiv pentru calcul, o pierdere de stocare de 1 kWh termic pe zi.
Energia pierdută într-un an este:
1 kWh/zi × 365 zile = 365 kWh termici/an
Pentru un sistem pe gaz cu randament global ipotetic de 90%:
365 / 0,90 = aproximativ 406 kWh din gaz/an
La 0,35 lei/kWh, costul este de aproximativ 142 lei/an.
Pentru o pompă de căldură cu raport de performanţă ipotetic de 3:
365 / 3 = aproximativ 122 kWh electrici/an
La 1 leu/kWh, costul este de aproximativ 122 lei/an.
Aceste valori nu reprezintă pierderile reale ale unor modele concrete.
Două rezervoare cu aceeaşi capacitate nominală pot avea pierderi de stocare diferite.
Un rezervor mai bine izolat poate reduce energia necesară menţinerii temperaturii.
Este important să compari valorile declarate în condiţii de testare similare.
Un circuit de recirculare poate îmbunătăţi disponibilitatea apei calde la punctele de consum, dar poate creşte pierderile termice prin conducte şi consumul pompei de circulaţie.
Programarea recirculării şi izolarea conductelor pot influenţa costurile.
Aceste pierderi trebuie analizate separat de pierderile rezervorului.
Investiţia iniţială depinde de capacitate, construcţie, echipare, producător şi configuraţia instalaţiei.
Nu este corect să atribuim tuturor boilerelor indirecte un preţ de 300–800 lei sau tuturor boilerelor cu pompă de căldură un preţ de 2.000–4.500 lei fără verificarea unor oferte actuale.
Comparaţia trebuie realizată între produse care pot acoperi acelaşi necesar de apă caldă.
Dacă locuinţa nu are o sursă termică compatibilă, costul acesteia trebuie inclus în analiza investiţiei.
Un boiler compact cu pompă de căldură poate elimina necesitatea unei surse termice separate pentru ACM, dar nu elimină costurile de instalare.
Pentru a înţelege mecanismul de recuperare a investiţiei, putem utiliza două valori ipotetice.
Presupunem că locuinţa are deja o centrală pe gaz compatibilă cu un boiler indirect.
Aceste sume sunt alese exclusiv pentru exemplificarea calculului. Nu reprezintă preţuri de piaţă verificate.
În această configuraţie, boilerul indirect necesită o investiţie iniţială mai mică.
Totuşi, diferenţa financiară trebuie analizată împreună cu costurile anuale de exploatare.
Dacă locuinţa nu dispune de o sursă de căldură compatibilă, comparaţia se modifică.
Boilerul indirect nu poate prepara singur ACM.
Trebuie inclus costul sursei termice, al racordurilor şi al echipamentelor auxiliare necesare.
În această situaţie, un boiler cu pompă de căldură poate deveni o soluţie competitivă din perspectiva investiţiei totale.
Nu se poate stabili însă un câştigător fără evaluarea ofertelor şi a infrastructurii existente.
Perioada de recuperare a investiţiei reprezintă timpul necesar pentru ca economiile nete de exploatare să compenseze diferenţa de cost iniţial.
O formulă simplificată este:
Perioada de recuperare = Diferenţa de investiţie / Economia anuală netă
Economia anuală netă trebuie să ţină cont de diferenţa dintre costurile energetice şi de eventualele diferenţe de întreţinere.
Presupunem:
Calculul este:
5.000 lei / 150 lei/an = aproximativ 33,3 ani
În acest scenariu, recuperarea simplificată este foarte lungă.
Rezultatul arată că o diferenţă mică de cost energetic nu justifică automat o investiţie iniţială mult mai mare.
Nu înseamnă că echipamentul va funcţiona efectiv 33 de ani sau că investiţia se va recupera în practică.
Presupunem:
Calculul este:
5.000 lei / 1.000 lei/an = 5 ani
În acest scenariu, perioada simplificată de recuperare este de cinci ani.
Diferenţa faţă de exemplul anterior provine exclusiv din economia anuală presupusă.
Recuperarea investiţiei depinde de:
O perioadă de amortizare de doi sau trei ani nu trebuie prezentată drept regulă generală.
Un sistem fotovoltaic poate produce energie electrică utilizată de boilerul cu pompă de căldură.
În anumite condiţii, această integrare poate reduce energia cumpărată din reţea pentru prepararea ACM.
Totuşi, nu trebuie presupus că energia fotovoltaică disponibilă este nelimitată sau că are un cost economic egal cu zero.
Producţia fotovoltaică variază pe parcursul zilei şi al anului.
Consumul boilerului poate fi programat, în anumite limite, pentru a utiliza mai multă energie în perioadele de producţie.
Posibilităţile de automatizare depind de modelul boilerului şi de configuraţia instalaţiei fotovoltaice.
Nu în sens economic complet.
Sistemul fotovoltaic presupune o investiţie iniţială şi poate avea costuri de exploatare.
În plus, energia autoconsumată poate avea o valoare alternativă, în funcţie de condiţiile contractuale şi de modul în care ar fi fost utilizată sau valorificată.
Prin urmare, analiza rentabilităţii trebuie să distingă între reducerea facturii şi costul economic al energiei.
Nu.
COP-ul depinde de funcţionarea echipamentului şi de condiţiile termice.
Fotovoltaicele modifică sursa energiei electrice utilizate, nu principiul de funcţionare al pompei de căldură.
Presupunem că boilerul cu pompă de căldură utilizează anual 800 kWh electrici.
Din această cantitate, 400 kWh sunt acoperiţi prin autoconsum fotovoltaic, iar 400 kWh sunt cumpăraţi din reţea.
La un tarif ipotetic de 1 leu/kWh pentru energia cumpărată:
Costul energiei cumpărate = 400 × 1 = 400 lei/an
Fără autoconsum, pentru aceeaşi cantitate de 800 kWh cumpărată integral din reţea:
Costul energiei cumpărate = 800 × 1 = 800 lei/an
Diferenţa facturată pentru energia cumpărată ar fi de 400 lei/an în acest scenariu simplificat.
Calculul nu reprezintă profit net sau economie economică totală.
Nu include investiţia fotovoltaică, valoarea alternativă a energiei autoconsumate sau alte condiţii contractuale.
Există şi o configuraţie importantă în care boilerul indirect nu este alimentat de o centrală pe gaz, ci de o pompă de căldură care deserveşte locuinţa.
În această situaţie, comparaţia financiară trebuie realizată diferit.
Ambele soluţii pot utiliza energia electrică pentru transferul căldurii:
Diferenţa depinde de performanţa fiecărei configuraţii, de pierderile de stocare şi de costul echipamentelor.
Nu există un răspuns universal.
Pompa de căldură a locuinţei poate avea o anumită performanţă în regim ACM, diferită de cea obţinută pentru încălzirea spaţiilor.
Boilerul compact are propriile condiţii de funcţionare, inclusiv temperatura aerului utilizat.
Trebuie comparate datele tehnice ale sistemelor concrete.
Dacă locuinţa dispune deja de o pompă de căldură compatibilă cu prepararea ACM, instalarea unui rezervor indirect adecvat poate fi o soluţie justificată.
Totuşi, costul trebuie comparat cu cel al unui boiler compact, incluzând toate accesoriile şi lucrările necesare.
Costul total de deţinere include şi întreţinerea, nu doar energia consumată.
Un boiler indirect are, de regulă, o construcţie mai simplă decât un echipament compact cu pompă de căldură.
Totuşi, ambele sisteme necesită verificări şi operaţiuni de întreţinere.
În funcţie de model şi de calitatea apei, pot fi necesare:
Nu există un interval universal de curăţare a serpentinei valabil pentru toate instalaţiile.
Pe lângă verificările asociate rezervorului, pot fi necesare operaţiuni privind:
Intervenţiile asupra circuitului frigorific trebuie realizate de personal calificat, conform cerinţelor aplicabile.
Nu poate fi stabilit un cost universal.
Boilerul indirect poate avea mai puţine componente mecanice, dar întreţinerea sursei termice externe trebuie inclusă în analiza sistemului complet.
Boilerul cu pompă de căldură include componente suplimentare, însă costurile efective depind de model, condiţiile de utilizare şi eventualele intervenţii.
O comparaţie pe termen lung trebuie să includă investiţia iniţială, energia, întreţinerea şi eventualele reparaţii.
Nu este corect să presupunem automat că toate boilerele cu pompă de căldură funcţionează 12–15 ani sau că toate boilerele indirecte au o durată de utilizare mai mare.
Durabilitatea depinde de construcţie, calitatea apei, instalare, întreţinere şi condiţiile de exploatare.
Cost total = Investiţie iniţială + Cost energie + Întreţinere + Reparaţii + Înlocuiri − Valoare reziduală
Pentru o analiză financiară riguroasă, cheltuielile viitoare pot fi actualizate la valoarea prezentă.
Presupunem două configuraţii cu următoarele costuri:
Boiler indirect conectat la gaz:
Boiler cu pompă de căldură:
Toate valorile sunt ipotetice. Nu includem reparaţii majore, înlocuiri, modificarea tarifelor, actualizarea financiară sau valoarea reziduală.
3.000 + 10 × (900 + 100) = 13.000 lei
8.000 + 10 × (650 + 150) = 16.000 lei
În acest scenariu, boilerul indirect are un cost total simplificat mai mic cu 3.000 lei.
Rezultatul nu demonstrează că boilerul indirect este întotdeauna mai rentabil.
Dacă preţurile energiei, investiţiile sau consumul se modifică, comparaţia poate avea un rezultat diferit.
Boilerul indirect poate avea un avantaj financiar atunci când există deja o sursă termică compatibilă şi costul integrării este redus.
În această situaţie, investiţia poate fi limitată la rezervor, accesorii şi lucrările necesare.
Totuşi, prepararea ACM presupune un consum suplimentar de gaz şi eventuale consumuri electrice auxiliare.
Dacă sursa poate prepara eficient ACM şi este compatibilă cu un rezervor adecvat, boilerul indirect poate evita instalarea unui al doilea circuit frigorific dedicat.
Rentabilitatea trebuie verificată pentru configuraţia concretă.
La un consum anual mic, economia de energie oferită de o alternativă mai scumpă poate fi insuficientă pentru recuperarea rapidă a investiţiei.
Boilerul cu pompă de căldură poate fi competitiv atunci când prepararea ACM necesită o cantitate importantă de energie şi echipamentul funcţionează în condiţii favorabile.
Un boiler compact cu pompă de căldură poate prepara apa caldă fără o centrală termică separată.
Costul total trebuie comparat cu toate alternativele tehnic fezabile.
Cu cât energia termică necesară este mai mare, cu atât diferenţele de cost pe kWh termic pot avea un impact anual mai important.
Un boiler care utilizează aer la temperaturi adecvate şi funcţionează cu o performanţă bună poate reduce consumul electric comparativ cu încălzirea rezistivă.
Avantajul faţă de gaz trebuie însă calculat separat.
Utilizarea unei părţi din energia fotovoltaică pentru prepararea ACM poate reduce energia cumpărată din reţea.
Beneficiul financiar depinde de producţie, programarea consumului şi condiţiile de valorificare a energiei.
Prepararea ACM necesită energie, chiar dacă centrala termică există deja.
Costul unui kWh electric poate fi diferit de costul unui kWh din gaz.
Costurile trebuie calculate folosind preţurile finale relevante pentru locuinţa analizată.
Rezervorul consumă energie pentru menţinerea temperaturii, chiar şi în perioadele fără consum de apă caldă.
Autoconsumul poate reduce factura, dar trebuie analizate investiţia şi valoarea alternativă a energiei produse.
Montajul, accesoriile şi eventualele adaptări ale instalaţiei pot modifica semnificativ diferenţa de investiţie.
Performanţa reală depinde de temperatura aerului, temperatura apei şi regimul de utilizare.
Perioada de recuperare trebuie calculată din economia anuală netă şi diferenţa reală de investiţie.
Din punct de vedere energetic, boilerul cu pompă de căldură poate furniza mai multă energie termică decât energia electrică absorbită, dar acest avantaj nu garantează automat un cost mai mic decât prepararea ACM cu gaz.
Boilerul indirect conectat la o sursă termică existentă poate avea un cost iniţial mai redus, în special atunci când infrastructura este deja pregătită.
Boilerul cu pompă de căldură poate deveni mai competitiv atunci când necesarul anual de apă caldă este important, performanţa efectivă este favorabilă şi diferenţa de investiţie este justificată de economiile estimate.
În cazul unei locuinţe fără sursă termică existentă, comparaţia trebuie să includă costul complet al producerii ACM, nu doar preţul rezervorului.
Verdict financiar: nu există un câştigător universal. Rentabilitatea depinde de costul energiei termice utile, investiţia totală instalată, consumul anual şi cheltuielile de exploatare.
Recomandare practică: solicită oferte pentru configuraţii capabile să asigure acelaşi profil de consum ACM. Compară preţurile finale ale energiei, performanţa declarată în condiţii relevante, pierderile de stocare şi costul total pe perioada de utilizare estimată.
Decizia nu trebuie bazată pe economii procentuale generale sau pe perioade de amortizare prezentate fără ipoteze verificabile.
După analizarea principiilor de funcţionare, a eficienţei energetice şi a costurilor de exploatare, alegerea dintre un boiler indirect şi un boiler cu pompă de căldură trebuie să ţină cont de condiţiile concrete de instalare.
Un boiler indirect poate fi o soluţie potrivită pentru o locuinţă care dispune deja de o centrală termică sau de o pompă de căldură compatibilă cu prepararea apei calde menajere (ACM).
Un boiler compact cu pompă de căldură poate fi o alternativă atunci când se doreşte prepararea ACM printr-un echipament dedicat, fără utilizarea unei centrale termice separate.
Totuşi, niciuna dintre aceste variante nu este automat mai bună pentru orice locuinţă.
Principiul de alegere: sistemul trebuie să asigure cantitatea necesară de apă caldă, la temperatura şi în intervalul de timp dorite, cu respectarea condiţiilor de instalare, siguranţă şi întreţinere.
Capacitatea rezervorului influenţează confortul utilizatorilor, dar nu reprezintă singurul criteriu de dimensionare.
Un boiler prea mic poate să nu asigure necesarul în perioadele de consum intens. Un rezervor supradimensionat poate ocupa mai mult spaţiu, poate creşte investiţia şi poate genera pierderi de stocare suplimentare.
Nu există o capacitate universală de boiler care să fie potrivită tuturor familiilor cu două, trei sau patru persoane.
Nu neapărat.
Apa din rezervor poate fi stocată la o temperatură mai ridicată decât temperatura utilizată la duş.
Prin amestecarea cu apă rece se poate obţine un volum mai mare de apă la temperatura de utilizare.
Volumul efectiv disponibil depinde însă de temperatura apei reci, temperatura de stocare, stratificarea din rezervor şi comportamentul sistemului în timpul consumului.
Presupunem următoarele condiţii:
Într-un model ideal de amestec, fără pierderi şi fără variaţii de temperatură, volumul rezultat este:
V amestec = 100 × (55 − 10) / (40 − 10)
V amestec = 150 litri
Rezultatul reprezintă un calcul teoretic, nu volumul garantat de apă caldă furnizat de un boiler de 100 de litri.
În practică, stratificarea apei, variaţiile de temperatură şi debitul pot modifica rezultatul.
Profilul de consum ACM permite evaluarea echipamentelor în condiţii standardizate.
Două boilere cu acelaşi volum nominal pot avea capacităţi diferite de furnizare a apei calde, în funcţie de puterea de încălzire şi timpul de reîncălzire.
La compararea unor modele concrete, profilul declarat şi datele de performanţă sunt mai relevante decât alegerea exclusiv după numărul de litri înscris pe rezervor.
Timpul de reîncălzire reprezintă intervalul necesar pentru readucerea apei din rezervor la temperatura stabilită, în condiţii definite.
Acest indicator este important atunci când mai multe persoane utilizează apa caldă într-un interval scurt.
Da, în anumite configuraţii.
Dacă este conectat la o sursă termică având suficientă putere disponibilă şi dispune de un schimbător dimensionat corespunzător, boilerul indirect poate avea un timp de reîncălzire redus.
Totuşi, puterea centralei sau a pompei de căldură nu este singurul factor.
Contează şi suprafaţa serpentinei, temperatura agentului termic, debitul şi modul de comandă.
Unele modele compacte pot avea o putere termică de încălzire mai mică decât cea disponibilă printr-un boiler indirect conectat la o sursă puternică.
În asemenea situaţii, reîncălzirea poate dura mai mult.
Nu este însă corect să afirmăm că toate boilerele cu pompă de căldură sunt mai lente.
Comparaţia trebuie făcută între echipamente concrete şi în condiţii de testare comparabile.
La modelele care dispun de rezistenţă auxiliară, aceasta poate contribui la creşterea puterii de încălzire, dacă automatizarea permite funcţionarea respectivă.
Totuşi, utilizarea rezistenţei poate creşte consumul electric şi poate reduce avantajul energetic al pompei de căldură.
Este important să verifici timpul de reîncălzire în modurile de funcţionare relevante, nu doar valoarea minimă declarată în condiţii favorabile.
Boilerul indirect trebuie integrat corect în circuitul sursei termice şi în instalaţia de apă caldă menajeră.
O instalare necorespunzătoare poate afecta transferul de căldură, confortul, siguranţa şi durabilitatea echipamentului.
Înainte de instalare trebuie verificat dacă centrala permite conectarea şi controlul unui rezervor extern de ACM.
În funcţie de sistem, pot fi necesare:
Nu orice centrală este pregătită pentru conectarea directă a unui boiler indirect.
Dacă sursa termică este o pompă de căldură, trebuie verificată capacitatea serpentinei de a transfera energia necesară la temperaturile disponibile.
Unele rezervoare proiectate pentru surse cu temperaturi ridicate pot avea o capacitate de transfer insuficientă în anumite regimuri de funcţionare cu pompă de căldură.
De aceea, compatibilitatea nu trebuie stabilită doar pe baza volumului rezervorului.
Instalaţia trebuie să respecte presiunile şi temperaturile admise de producător.
În funcţie de configuraţie, pot fi necesare dispozitive de limitare a presiunii, control al dilatării apei şi alte componente de protecţie.
Schema exactă trebuie stabilită conform instrucţiunilor echipamentelor şi cerinţelor aplicabile instalaţiei.
Boilerul trebuie amplasat astfel încât să permită verificarea racordurilor, a componentelor de siguranţă şi a elementelor care necesită întreţinere.
Trebuie respectate spaţiile de acces indicate de producător.
Un boiler compact cu pompă de căldură are cerinţe de amplasare diferite de cele ale unui rezervor indirect obişnuit.
Pe lângă racordurile hidraulice şi alimentarea electrică, trebuie analizate circulaţia aerului, evacuarea condensului şi zgomotul.
Dimensiunile echipamentului nu reprezintă singurul criteriu.
Producătorul poate impune distanţe minime faţă de pereţi, spaţii de acces şi condiţii privind volumul sau ventilarea încăperii.
Nu există un volum minim universal al încăperii valabil pentru toate boilerele cu pompă de căldură.
Aceste cerinţe trebuie verificate pentru modelul ales.
Da, dacă spaţiul respectă cerinţele producătorului privind temperatura aerului, circulaţia acestuia, accesul şi evacuarea condensului.
Un spaţiu prea mic sau insuficient ventilat poate afecta performanţa echipamentului.
Posibilitatea depinde de condiţiile subsolului şi de specificaţiile echipamentului.
Trebuie analizate temperatura aerului, umiditatea, evacuarea condensului, zgomotul şi accesul pentru service.
Nu trebuie presupus că orice subsol este potrivit pentru un boiler cu pompă de căldură.
În anumite condiţii de funcţionare, vaporii de apă din aer pot condensa pe schimbătorul rece al pompei de căldură.
Apa rezultată trebuie colectată şi evacuată conform instrucţiunilor producătorului.
O evacuare necorespunzătoare poate produce acumulări de apă sau deteriorarea finisajelor.
Unele modele permit racordarea la conducte de admisie şi evacuare a aerului.
Totuşi, trebuie verificate lungimile admise, pierderile de presiune, diametrele şi domeniul temperaturilor exterioare.
Conductele improvizate sau dimensionate incorect pot reduce debitul de aer şi performanţa echipamentului.
Această întrebare este importantă mai ales pentru echipamentele care preiau aer din interiorul clădirii.
Pompa de căldură extrage energie termică din aer şi o transferă către apa din rezervor.
În consecinţă, aerul evacuat este mai rece decât aerul aspirat, în condiţiile obişnuite de funcţionare.
Răcirea aerului dintr-o încăpere poate fi un efect secundar util în anumite condiţii.
Totuşi, boilerul cu pompă de căldură nu trebuie considerat automat un sistem de climatizare.
Capacitatea de răcire, debitul de aer şi programul de funcţionare sunt determinate în principal de necesarul de preparare ACM.
Dacă echipamentul extrage căldură dintr-un spaţiu încălzit, sistemul de încălzire al locuinţei poate fi nevoit să compenseze energia transferată către apă.
Acest efect trebuie luat în calcul atunci când se compară consumul energetic total al locuinţei.
Un COP favorabil al boilerului nu înseamnă automat că întreaga energie extrasă din aerul interior este disponibilă fără un cost energetic indirect.
Depinde de configuraţie.
Evacuarea aerului în exterior poate influenţa presiunile şi schimburile de aer ale clădirii, în funcţie de traseul de admisie.
Schema trebuie aleasă conform documentaţiei producătorului şi condiţiilor de ventilare ale spaţiului.
Boilerul indirect nu are, în mod obişnuit, un compresor sau un ventilator integrat pentru producerea căldurii.
Totuşi, pompele de circulaţie şi sursa termică externă pot produce zgomot.
Boilerul compact cu pompă de căldură include componente mecanice, precum compresorul şi ventilatorul, care pot fi audibile în timpul funcţionării.
Trebuie verificate valorile declarate de producător şi indicatorul utilizat.
Nivelul de putere acustică şi nivelul de presiune acustică măsurat la o anumită distanţă nu sunt acelaşi lucru.
Două valori exprimate în decibeli nu pot fi comparate corect dacă au fost determinate în condiţii diferite.
Amplasarea trebuie evaluată în funcţie de nivelul de zgomot al modelului, izolarea acustică a clădirii şi programul de funcţionare.
Înainte de instalare trebuie analizată posibilitatea transmiterii vibraţiilor prin pardoseală sau pereţi.
Nu este recomandată alegerea amplasamentului exclusiv după spaţiul disponibil.
Un boiler cu pompă de căldură poate fi analizat şi pentru un apartament, dar fezabilitatea depinde de caracteristicile clădirii şi de cerinţele echipamentului.
Nu este suficient să existe un spaţiu în care rezervorul încape fizic.
Depinde de model şi de configuraţia de instalare.
Unele echipamente utilizează aerul din încăpere, în timp ce altele permit sau necesită anumite trasee de aer.
Nu trebuie presupus că toate boilerele cu pompă de căldură au aceleaşi cerinţe.
Un boiler cu pompă de căldură poate utiliza mai puţină electricitate pentru aceeaşi energie termică furnizată atunci când funcţionează la un COP favorabil.
Totuşi, avantajul real depinde de condiţiile de amplasare, de consumul de apă caldă şi de utilizarea eventualei rezistenţe auxiliare.
Într-un apartament, trebuie analizat şi efectul extragerii căldurii din aerul interior.
Calitatea apei poate influenţa funcţionarea şi durabilitatea ambelor tipuri de boiler.
Depunerile minerale, coroziunea şi condiţiile chimice ale apei trebuie luate în considerare încă din etapa de alegere.
Da.
În funcţie de construcţie şi de condiţiile apei, depunerile pot apărea pe suprafeţele aflate în contact cu apa menajeră.
Acestea pot afecta transferul de căldură şi pot necesita operaţiuni de întreţinere.
Nu trebuie presupus că serpentina este singura componentă expusă depunerilor.
Da.
Rezervorul şi suprafeţele de transfer termic pot fi influenţate de caracteristicile apei, în funcţie de construcţia echipamentului.
Existenţa circuitului frigorific nu elimină riscurile asociate calităţii apei.
Nu se poate stabili universal.
Necesitatea tratării apei depinde de duritate, compoziţie, materialele echipamentului şi cerinţele producătorului.
Tratarea apei trebuie aleasă astfel încât să nu creeze alte probleme de compatibilitate sau coroziune.
Rezervoarele pentru apă caldă menajeră pot utiliza diferite materiale şi metode de protecţie împotriva coroziunii.
Acestea trebuie verificate pentru modelul ales.
Unele rezervoare sunt prevăzute cu anod de sacrificiu sau cu alte sisteme de protecţie anticorozivă.
Anodul de sacrificiu contribuie la protejarea anumitor suprafeţe metalice, dar se poate consuma în timp.
Necesitatea verificării sau înlocuirii sale depinde de tipul anodului şi de instrucţiunile producătorului.
Nu.
Există soluţii constructive diferite, inclusiv rezervoare din materiale diferite şi sisteme de protecţie cu principii de funcţionare distincte.
Nu trebuie presupus că întreţinerea este identică pentru toate boilerele.
În anumite condiţii, protecţia insuficientă poate favoriza deteriorarea rezervorului.
Consecinţele depind de material, calitatea apei şi construcţia echipamentului.
Verificările trebuie realizate conform programului indicat de producător.
Prepararea şi stocarea ACM trebuie realizate ţinând cont de igiena apei şi de siguranţa utilizatorilor.
Temperatura de stocare, perioadele de stagnare şi configuraţia distribuţiei pot influenţa condiţiile microbiologice ale instalaţiei.
Reducerea temperaturii de stocare poate diminua pierderile termice, dar poate crea condiţii nefavorabile din punctul de vedere al igienei apei dacă nu sunt respectate cerinţele sistemului.
Temperatura trebuie stabilită conform documentaţiei echipamentului şi cerinţelor aplicabile instalaţiei.
Unele boilere cu pompă de căldură şi unele automatizări pentru boilere indirecte includ programe de încălzire la temperaturi ridicate, destinate controlului riscului microbiologic.
Existenţa unui astfel de program nu garantează singură igiena întregii instalaţii.
Eficienţa măsurilor depinde şi de distribuţie, temperaturile efective, stagnare şi exploatarea sistemului.
Depinde de echipament.
Unele pompe de căldură pot avea limite ale temperaturii realizabile exclusiv prin circuitul frigorific, iar rezistenţa auxiliară poate fi utilizată în anumite programe.
Trebuie verificat modul de funcţionare declarat de producător.
O vană de amestec termostatică poate contribui la limitarea temperaturii apei livrate către punctele de consum, atunci când este corect selectată şi instalată.
Aceasta poate fi importantă pentru reducerea riscului de opărire.
Necesitatea, poziţia şi setarea dispozitivului trebuie stabilite în proiectul instalaţiei.
Ambele tipuri de boiler trebuie instalate cu respectarea cerinţelor electrice, hidraulice şi de siguranţă aplicabile.
Faptul că un boiler indirect nu include un compresor nu înseamnă că instalaţia completă nu necesită alimentare electrică sau protecţii.
Conectarea şi verificările electrice trebuie realizate de personal competent, cu respectarea instrucţiunilor producătorului şi a normelor aplicabile.
Încălzirea apei poate determina creşterea volumului acesteia şi modificarea presiunii într-un sistem închis.
Instalaţia trebuie să includă dispozitivele de protecţie şi de compensare a dilatării necesare configuraţiei.
Nu trebuie blocate sau eliminate dispozitivele de siguranţă.
Nu este recomandat.
Presiunea de alimentare trebuie să se încadreze în limitele admise de echipament şi de componentele instalaţiei.
Dacă este necesar, proiectul poate include dispozitive de reglare şi protecţie corespunzătoare.
Boilerul indirect are o construcţie relativ simplă, dar nu este lipsit de necesităţi de întreţinere.
Operaţiunile depind de materialele rezervorului, calitatea apei şi configuraţia instalaţiei.
Nu există un interval universal valabil pentru toate modelele şi toate tipurile de apă.
Frecvenţa verificărilor şi a operaţiunilor de curăţare trebuie stabilită conform documentaţiei producătorului şi condiţiilor reale de exploatare.
Nu.
Chiar dacă rezervorul nu include un compresor, pot exista costuri asociate întreţinerii rezervorului, componentelor hidraulice şi sursei termice.
Boilerul cu pompă de căldură include atât componentele rezervorului de ACM, cât şi elementele unui circuit frigorific.
Întreţinerea trebuie să respecte instrucţiunile producătorului.
Orice operaţiune efectuată de utilizator trebuie să fie permisă de documentaţia echipamentului.
În funcţie de model şi de simptome, pot fi necesare verificări ale ventilatorului, senzorilor, componentelor electrice, circuitului frigorific, rezervorului şi dispozitivelor de siguranţă.
Intervenţiile asupra circuitului frigorific trebuie efectuate de personal calificat.
Nu.
Circuitul frigorific este proiectat să funcţioneze etanş.
O eventuală pierdere trebuie identificată şi remediată prin proceduri corespunzătoare, nu tratată ca o operaţiune obişnuită de completare periodică.
Are mai multe componente decât un rezervor indirect simplu, dar acest lucru nu permite stabilirea automată a unui cost anual de întreţinere.
Costurile depind de model, condiţiile de utilizare şi eventualele intervenţii.
Dacă locuinţa dispune de o centrală sau de o pompă de căldură capabilă să prepare ACM, boilerul indirect poate permite utilizarea infrastructurii existente.
Trebuie verificate compatibilitatea şi costul total al integrării.
Un boiler indirect cu schimbător dimensionat corespunzător şi o sursă termică suficient de puternică poate fi potrivit pentru perioade cu consum intens.
Performanţa trebuie verificată pentru condiţiile concrete de funcţionare.
Un rezervor cu schimbător adecvat poate permite integrarea energiei solare termice.
Configuraţia trebuie proiectată în funcţie de sursele disponibile şi de necesarul ACM.
Un boiler indirect poate fi o alternativă atunci când nu pot fi respectate cerinţele de circulaţie a aerului, zgomot sau evacuare a condensului pentru un boiler cu pompă de căldură.
Dacă necesarul anual de ACM este redus, economia energetică a unei soluţii mai scumpe poate să nu compenseze diferenţa de investiţie într-un interval rezonabil.
Un boiler compact cu pompă de căldură poate prepara apa caldă fără instalarea unei centrale termice separate.
Fezabilitatea depinde de alimentarea electrică şi de condiţiile de amplasare.
În condiţii favorabile, pompa de căldură poate furniza aceeaşi energie termică utilizând mai puţină electricitate decât o rezistenţă electrică.
Economia reală depinde de performanţa sezonieră şi de utilizarea rezistenţei auxiliare.
Un amplasament care respectă cerinţele de temperatură, debit de aer şi ventilare poate permite funcţionarea corespunzătoare a echipamentului.
Energia fotovoltaică poate alimenta boilerul şi poate reduce energia cumpărată din reţea.
Beneficiul depinde de producţie, consum, automatizare şi condiţiile economice ale instalaţiei.
La un necesar energetic important, diferenţele de cost pe kWh termic pot avea un impact financiar mai mare.
Totuşi, rentabilitatea trebuie calculată pe baza investiţiei totale şi a costurilor reale de exploatare.
Necesarul depinde şi de debite, temperaturi, utilizarea simultană şi timpul de reîncălzire.
Trebuie verificate automatizarea, temperatura agentului termic şi capacitatea de transfer a schimbătorului.
O serpentină dimensionată pentru temperaturi ridicate poate avea performanţe insuficiente în anumite regimuri cu temperaturi mai reduse.
Debitul de aer şi condiţiile de ventilare trebuie să respecte cerinţele producătorului.
Energia extrasă dintr-o încăpere încălzită poate trebui compensată de sistemul de încălzire al clădirii.
Condensul trebuie evacuat corespunzător pentru a evita acumulările de apă.
Amplasarea unui boiler cu pompă de căldură trebuie analizată şi din perspectiva confortului acustic.
Setările trebuie să respecte cerinţele de igienă, siguranţă şi funcţionare ale instalaţiei.
Duritatea şi compoziţia apei pot influenţa depunerile, coroziunea şi întreţinerea rezervorului.
Dacă rezervorul utilizează un anod care necesită verificare, întreţinerea acestuia trebuie efectuată conform documentaţiei.
Două rezervoare de aceeaşi capacitate pot avea performanţe diferite la furnizarea şi reîncălzirea apei calde.
Rentabilitatea depinde de costurile energiei, investiţia iniţială şi condiţiile reale de funcţionare.
Un boiler indirect conectat la gaz poate avea un consum electric auxiliar redus, dar utilizează energie din combustibil pentru încălzirea apei.
Boilerul cu pompă de căldură utilizează electricitate pentru transferul energiei termice din aer.
O comparaţie energetică completă trebuie să includă toate sursele de energie utilizate.
Depinde de costul energiei, eficienţa sursei termice, performanţa pompei de căldură şi pierderile instalaţiei.
Nu există un câştigător universal.
Poate merita în anumite situaţii, dar trebuie comparate investiţia suplimentară şi economia anuală netă.
Existenţa unei centrale pe gaz nu face automat boilerul indirect cea mai rentabilă alegere.
Nu neapărat.
Dacă pompa de căldură existentă poate prepara ACM şi este compatibilă cu un rezervor indirect adecvat, această configuraţie poate fi analizată înaintea achiziţiei unui echipament separat.
Depinde de model şi de temperatura aerului utilizat.
Trebuie verificate domeniul de funcţionare şi performanţa declarată în condiţiile relevante.
Fiecare model are limite şi moduri de funcţionare proprii.
Unele echipamente pot utiliza rezistenţa auxiliară pentru atingerea anumitor temperaturi.
Valorile exacte trebuie verificate în documentaţia producătorului.
Instalaţia completă poate necesita electricitate pentru automatizare, pompe şi sursa termică.
Nu trebuie presupus că un sistem cu boiler indirect continuă automat să funcţioneze în cazul unei întreruperi de curent.
Poate fi potrivit dacă sunt respectate cerinţele de spaţiu, ventilare, zgomot, condens şi instalare.
Nu orice apartament permite o asemenea configuraţie.
Energia produsă de un sistem fotovoltaic poate alimenta consumatorii electrici ai locuinţei, inclusiv boilerul.
Funcţiile de control dedicate autoconsumului depind de echipament şi de automatizarea disponibilă.
Da, dacă rezervorul şi instalaţia sunt proiectate pentru integrarea sistemului solar termic.
Trebuie verificată configuraţia schimbătoarelor şi a automatizării.
Cel care poate furniza puterea termică efectivă necesară în condiţiile analizate.
Un boiler indirect conectat la o sursă puternică poate avea un avantaj, dar comparaţia trebuie făcută între modele concrete.
Nu.
Compresorul şi ventilatorul pot produce zgomot în timpul funcţionării.
Cerinţele de igienă şi măsurile necesare depind de configuraţia instalaţiei şi de reglementările aplicabile.
Trebuie respectate instrucţiunile producătorului şi cerinţele relevante pentru sistemul respectiv.
Nu există o durată de viaţă garantată universal.
Durabilitatea depinde de materialele rezervorului, calitatea apei, instalare şi întreţinere.
Durata de utilizare depinde de construcţia echipamentului, condiţiile de funcţionare şi întreţinere.
Nu trebuie presupusă o durată fixă de 12–15 ani pentru toate modelele.
Un boiler indirect simplu are, în general, mai puţine componente mecanice decât un boiler compact cu pompă de căldură.
Totuşi, întreţinerea sursei termice externe trebuie inclusă în evaluarea întregului sistem.
Înainte de alegerea unui boiler indirect sau a unui boiler cu pompă de căldură, verifică următoarele aspecte:
Boilerul indirect şi boilerul cu pompă de căldură pot asigura prepararea apei calde menajere, dar sunt soluţii tehnice diferite.
Boilerul indirect utilizează energia furnizată de o sursă termică externă. Poate fi o alegere potrivită atunci când locuinţa dispune deja de o centrală sau de o pompă de căldură compatibilă şi când rezervorul poate fi integrat eficient în instalaţie.
Boilerul cu pompă de căldură include propriul sistem de transfer al energiei din aer către apă. Poate reduce consumul electric faţă de încălzirea rezistivă şi poate reprezenta o soluţie competitivă pentru prepararea ACM, în condiţii favorabile de funcţionare.
Totuşi, avantajul energetic al pompei de căldură nu garantează automat un cost de exploatare mai mic decât cel al unui boiler indirect conectat la gaz.
De asemenea, existenţa unei centrale termice nu înseamnă că prepararea apei calde este aproape gratuită.
Verdict final: dacă locuinţa dispune deja de o sursă termică eficientă şi compatibilă, boilerul indirect merită analizat ca primă opţiune din perspectiva integrării şi a investiţiei.
Dacă nu există o sursă termică disponibilă pentru ACM sau dacă se urmăreşte reducerea consumului electric faţă de un boiler rezistiv, boilerul cu pompă de căldură poate fi o alternativă justificată, cu condiţia respectării cerinţelor de instalare.
Recomandare practică: compară echipamente dimensionate pentru acelaşi profil de consum, nu doar pentru acelaşi volum nominal. Verifică timpul de reîncălzire, performanţa energetică, pierderile de stocare, condiţiile de amplasare şi costul total instalat.
O decizie corectă trebuie să ţină cont de infrastructura existentă, consumul real de apă caldă, preţurile energiei şi costurile de întreţinere pe durata de utilizare estimată.
Cel mai potrivit boiler nu este neapărat cel cu cel mai mic preţ de achiziţie sau cu cel mai mare COP declarat, ci sistemul care poate asigura confortul necesar în condiţii tehnice şi economice justificate.